Kā paildzināt ādas jaunību

Roze vāzē agri vai vēlu novīst, ābolam miza ar laiku sačokurojas… Eh, nekas jau nav mūžīgs! Ik pēc zināma laika ielūkojoties spogulī, iespējams, pamanām, ka ar mums notiek tas pats, kas ar rozi un ābolu. Taču mūsdienās ir tik daudz iespēju, kā ietekmēt ādas novecošanās procesu!

Vecuma pazīmes

 • Āda ir sausa, jo tauku un sviedru dziedzeri kļūst mazaktīvāki, kas savukārt pastiprina grumbiņu veidošanos.
 • Āda kļūst plānāka, jo epiderma (ādas virsējais slānis) aug lēnāk. Šī iemesla dēļ mazās vēnas un kapilāri kļūst labi saredzami.
 • Āda zaudē elastību, jo notiek elastīna šķiedru izmaiņas.
 • Parādās paplašināti kapilāri, īpaši uz vaigiem un ap degunu.
 • Mazinās muskuļu tonuss, sejas kontūras kļūst vaļīgas.
 • Ir labāk redzamas kaulu kontūras, jo zemādas tauku slānis un saistaudi kļūst plānāki.
 • Āda iegūst dzeltenīgu nokrāsu, jo pavājinās asins cirkulācija, samazinās ādas apgāde ar barības vielām.
 • Uz ādas virsmas parādās neregulāri pigmenta plankumi.
 • Palielinās jaunveidojumu skaits ādas virsmā.
 • Tā kā ādā un zemādā atrodas nervi, tās samazinātais biezums var izraisīt paaugstinātu jutību pret sāpēm, biežāk var parādīties niezes un kņudēšanas sajūta.

Kas liek ādai novecot

Hormonu līmeņa izmaiņas veicina pārmaiņas ādā. Sievietēm pēc 45 gadu vecuma samazinās estrogēnu daudzums un novecošana progresē. Estrogēns ir hormons, kas nodrošina normālu ādas tauku dziedzeru darbību, kavējot ādas izžūšanu un grumbu veidošanos. Estrogēna nepietiekamības dēļ āda kļūst plānāka, izskatās savītusi.

Zinātniski pierādīts, ka ultravioletais starojums lielās devās var izraisīt priekšlaicīgu ādas novecošanos. Iedegums šobrīd ir modē, un cilvēki daudz sauļojas ne vien vasarā, bet arī ziemā – solārijos, kūrortos. Taču jāņem vērā, ka UV staru ietekmē ādā rodas pārmaiņas – veidojas brīvie radikāļi, kas bojā šūnas, tādēļ notiek priekšlaicīga ādas novecošana. Saules izraisītās ādas novecošanas pazīmes ir šādas: āda kļūst sausa, sākumā ar sīkām krunciņām, vēlāk parādās dziļas grumbas, hiperpigmentācijas, ādas hiperkeratoze – sabiezējums, plīst sīkie asinsvadiņi.

Ilgstoša uzturēšanās aukstā vējā (piemēram, jūrniekiem) ādu padara biezu un grumbainu, ar ādai tuvu novietotiem kapilāriem.

Ādas novecošanu var veicināt dzīvesveids – alkohola lietošana, smēķēšana, nepareiza, nesabalansēta ēdienkarte, nepietiekams šķidruma daudzums uzturā, miega, svaiga gaisa trūkums, pārslodze. Šie faktori izraisa vitamīnu, antioksidantu, olbaltumu trūkumu organismā, un āda nesaņem nepieciešamās barības vielas.

Daudzas hroniskas saslimšanas var likt cilvēkam izskatīties vecākam nekā viņš ir patiesībā. Āda ir orgāns, kas atspoguļo iekšķīgas slimības – cukura diabētu, vielmaiņas traucējumus, nieru, aknu slimības, hroniskas infekcijas u.c.

Ādas novecošana atkarīga no iedzimtības. Ir cilvēki, kuriem, jau sasniedzot vidēju vecumu, ir daudz grumbu, turpretī citiem tās ir daudz mazāk izteiktas.

Ādas novecošanu ietekmē arī imūsistēmas stāvoklis.

Mīmika jeb sejas muskuļu darbība var veicināt krunku veidošanos. Piemēram, vārnu kājiņas pie acīm rodas, ja cilvēks bieži mēdz piemiegt acis (sliktas redzes vai spilgtas gaismas dēļ) – āda ap acīm savelkas, un rodas krunciņas, kas ar laiku padziļinās.

Arī zemes pievilkšanas spēks jeb gravitācija ietekmē ādas stāvokli un izskatu. Pēc 50 gadu vecuma gravitācijas iedarbībā parasti notiek ādas noslīdēšana.

Ievērojot pārlieku stingru diētu, turklāt, ja netiek lietots pietiekami daudz šķidruma, var veidoties krunciņas un loki zem acīm.

Kad sākt kopšanu

Kosmetoloģijas centra «Vipstyle» ārste kosmetoloģe Larisa Streikiene uzsver, ka ādas novecošanu nevar novērst vai apstādināt, taču var aizkavēt, palēnināt. «Protams, labākus rezultātus iespējams sasniegt, ja ar ādas novecošanas profilaksi sāk nodarboties jaunībā, nevis tad, kad ādā jau radušās izmaiņas – grumbas un noslīdējumi.«

Ādas novecošanas profilaksei ieteicams pievērsties jau aptuveni 25 gadu vecumā. Svarīgi saprast, ka katrā vecumā ir savas iespējas – vecumam piemēroti līdzekļi un metodes. Jāprot izvēlēties pareizo metodi īstajā brīdī, lai nesasteigtu vai nenokavētu. Piemēram, jaunībā nav veselīgi izmantot ādu spēcinošus līdzekļus. 25 gadu vecumā āda ir jākopj, lietojot mitrinošus krēmus, maskas. Var izmantot arī kosmētisko salonu piedāvātās procedūras – masāžas, viegli attīrošus, ne dziļus pīlingus, lai iedarbotos uz ādas virsējo slāni – epidermu.

Pēc 30 gadu vecuma var pievērsties arī citām kosmētiskajā salonā veicamām procedūrām (ultraskaņai, mikroviļņu procedūrām), kā arī, protams, izmantot pīlingus, krēmus un maskas.

Sasniedzot 40 gadu vecumu, novecošana kļūst izteiktāka, veidojas dziļākas grumbas. Šajā vecumā nepieciešamas metodes, kas stimulē kalogēna šķiedru veidošanos. Var lietot arī kosmētiskos līdzekļus, kuru sastāvā ir dažādi preparāti ar stimulējošu iedarbību.

Pretgrumbu ieroči

 • Ādas kopšana

Ar gadiem no ādas pazūd viens no galvenajiem proteīniem – kalogēns 3, no kura atkarīga ādas elasticitāte un mitrināšana. Samazinās arī ādas spēja pildīt iztvaikošanas funkcijas. Tādēļ ādas novecošanas profilaksei ir svarīga vispārēja ādas kopšana (mitrinoša). Iespējama arī kosmētiska kopšana ar krēmiem, kas satur:

  • A un C vitamīnu, kas aktivizē šūnu atjaunošanos, tiem ir svarīga loma šūnu bioregulācijā un grumbu izlīdzināšanā,
  • kalogēnu 3,
  • kalogēna 3 transportētājfaktorus,
  • šūnu perlamutru ar estrogēniem līdzīgu darbību.
 • Cīņa ar brīvajiem radikāļiem

Organisma novecošanās procesi saistīti ar brīvo radikāļu uzkrāšanos. To galamērķis ir šūnas iznīcināšana, bet vienlaikus tie spēj radīt bojājumus šūnas ģenētiskajā kodā. Brīvie radikāļi rodas:

 • ārējās vides faktoriem nelabvēlīgi iedarbojoties uz ādu;
 • kaitīgu vielu neitralizācijas procesā;
 • organismam cīnoties ar vīrusiem, mikroorganismiem un alerģiskiem komponentiem.

Pret brīvajiem radikāļiem palīdz cīnīties antioksidanti. Spēcīgi antioksidanti ir beta karotīns, C, E, A vitamīns. Aptiekās var iegādāties preparātus, kas iegūti no mellenēm, nātrēm, cidonijām, pīlādžiem, jūras aļģēm u.c. – tie antioksidantus satur koncentrētā veidā.

 • Hormonu aizstājējterapija

Hormonālā ādas novecošanās menopauzes laikā var tikt novērsta, kompensējot hormonu nepietiekamību ar estrogēnu vai estrogēnu un gestagēnu kombinētajiem preparātiem. Šiem preparātiem mēdz būt blaknes, tādēļ par to lietošanu noteikti jākonsultējas ar ārstu.

 • Sejas masāža

Masāža normalizē ādas fizioloģiskās funkcijas. Tā iedarbojas uz sejas muskulatūru, uzlabojot muskuļu tonusu, veicina pārragojušos šūnu nolobīšanos, sekmē asins un limfas cirkulāciju, izlīdzina ādu.

 • Mīksto audu augmentācija ar šķidriem implantiem

Injekcijām izmanto hialuronskābes preparātus, kā arī kalogēna (kaut arī tas bieži var būt alerģizējošs) injekcijas. Hialuronskābe ir endogēns polimērs, kas atrodams daudzos organisma audos un šķidrumos, piemēram, acīs, locītavās. Ādā šī skābe aizpilda starpšūnu telpu, un tai piemīt spēja saistīt lielu ūdens daudzumu, kas nodrošina gludu ādas virskārtu. Preparāti, kas satur hialuronskābi, piesaista apkārtējos audos esošo ūdeni, neļaujot ādai veidot grumbas.

 • Botulīna toksīna ievadīšana

Muskulī, kas piedalās grumbu veidošanā, injicē botulīna toksīnu, kas uz vairākiem mēnešiem paralizē muskuļa darbību. Toksīna nelielā deva ir pietiekama, lai kavētu nervu impulsa pārvadi uz muskuli. Preparāta iedarbība atkarīga no vairākiem faktoriem – grumbu dziļuma, no tā, cik intensīvi tiek nodarbināti muskuļi.

 • Kombinētās injekcijas

Kombinēto injekciju efekts vizuāli ir tāds pats kā pēc sejas ķirurģiskās operācijas, jo viena injekcija novērš grumbu savilkšanos, otra – aizpilda grumbas, un seja kļūst gluda.

 • Medikamentoza ādas atjaunošana

Ādas atjaunošanai un uzlabošanai iespējama arī medikamentoza palīdzība:

 • tretionīnu (A vitamīna skābi) saturoši krēmi,
 • alfa hidroksiskābes saturoši preparāti, pīlingi,
 • A, C, E vitamīnu preparāti (antioksidanti).
 • Lāzerprocedūras

Lāzera stars uzsilda zem ādas esošos kalogēnus, tā stimulējot ādas elastību.

 • Invazīvās (ķirurģiskās) metodes
 • ja grumbas ir pārāk dziļas, tās ķirurģiski aizpilda ar implantātiem (pacienta ādu, zemādas audiem, taukiem vai rūpnieciski iegūtiem implantātiem),
 • iespējams veikt arī ķirurģiskas korekcijas (plakstiņu un grumbu plastiku) un sejas ādas pacelšanu, nostiepjot kakla, pieres un vaigu ādu,
 • liposakcija jeb tauku atsūkšana un transplantācija no vēdera vai gurniem, izmantojot vakuumu.

Mary Cohr iesaka:

WRINCLE SMOOTHING CREAM Pretgrumbu krēms pirmajām krunciņām, piemērots visiem ādas tipiem. Sastāvā esošie dermostimulīni piepilda ādu ar barojošām vielām, uzlabo dabīgo saistaudu ražošanas procesu. Āda kļūst stingrāka un jauneklīgāka. Hydrosmose komplekss mitrina ādu šūnu līmenī, VIT B5 pasargā ādu no ūdens zuduma. Krunkas tiek izlīdzinātas, āda atgūst jauneklīgu izskatu un tiek mitrināta.

WRINKLE SMOOTHING CREAM

Pretgrumbu krēms pirmajām krunciņām, piemērots visiem ādas tipiem. Sastāvā esošie dermostimulīni piepilda ādu ar barojošām vielām, uzlabo dabīgo saistaudu ražošanas procesu. Āda kļūst stingrāka un jauneklīgāka. Hydrosmose komplekss mitrina ādu šūnu līmenī, VIT B5 pasargā ādu no ūdens zuduma. Krunkas tiek izlīdzinātas, āda atgūst jauneklīgu izskatu un tiek mitrināta.

 

VITAL-LIFT CREAM Nostiprinošs pretgrumbu krēms nokarenai un blāvai ādai. Dermostimulīnu atjaunojošais komplekss uzlabo saistaudu dabīgo vairošanās procesu, lai atjaunotu ādas stingrību un tonusu. Nodrošina ādu ar liftinga efektu. VIT C aizsargā ādu no brīvajiem radikāļiem. Āda kļūst mirdzoša, mitrināta, nostiprināta un grumbiņas tiek izlīdzinātas.

VITAL-LIFT CREAM

Nostiprinošs pretgrumbu krēms nokarenai un blāvai ādai. Dermostimulīnu atjaunojošais komplekss uzlabo saistaudu dabīgo vairošanās procesu, lai atjaunotu ādas stingrību un tonusu. Nodrošina ādu ar liftinga efektu. VIT C aizsargā ādu no brīvajiem radikāļiem. Āda kļūst mirdzoša, mitrināta, nostiprināta un grumbiņas tiek izlīdzinātas.

 

 

Informācijas avots: http://apollo.tvnet.lv/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s