Kas īsti ir pigmentācija? Veidi, kā ar to cīnīties.

Arī bez jebkādas saskares ar sauli ādai ir sava dabiskā krāsa: to dēvē par ādas pigmentāciju.Pigmentation-Treatment_mary_cohr_swhite

Šī krāsa ir saistīta ar noteiktām ādas šūnām – melanocītiem. Melanocītiem ir īpaša spēja ražot pigmentus, kurus dēvē par “melanīniem”. Šie ādā esošie melanīni nodrošina dabisku aizsardzību pret saules raidītajiem ultravioletajiem (UV) stariem.

Izšķir 2 veidu melanīnus:

 1. Eumelanīni
  saukti par “īstajiem” melanīniem, kuri krāsas ziņā ir melni vai brūni un novērojami tumšādainiem cilvēkiem (aizsargā no UV stariem);
 2. Feomelanīni
  saukti arī par “sarkanajiem” melanīniem. Tie ir sastopami gaišādaino vai rudo cilvēku ādā (neaizsargā no UV stariem).

Šo divu melanīnu veidu proporcija nosaka ādas dabisko krāsu un iedegumu, kas veidojas saules iedarbībā.

Pigmentācija ir rezultāts kompleksam procesam, kuru var iedalīt 4 fāzēs:

 1. Ultravioletie stari un “bioloģiskie mediatori” (ādas šūnās esošas vielas) izraisa pigmentācijas procesu, stimulējot melanocītu šūnām piemītošo melanīna ražošanas funkciju.
 2. Melanīnu ražo melanocīti.
 3. Šādi saražotais melanīns tiek aizvadīts uz ādas virskārtas (epidermas) augšējiem slāņiem.
 4. Tad melanīns izplūst pa ādas virsmu, kā rezultātā ādas virskārtas šūnas neatgriezeniski izmainās.

Uz ādas parādās plankumi, kad ir traucēti pigmentācijas mehāniski, jeb, konkrētāk runājot, kad paātrinās melanīna ražošana. Ja melanīna ir pārmērīgi daudz, tas vairs neizplatās vienmērīgi pa visu ādas virsmu. Tas uzkrājas dažās vietās, kā rezultātā veidojas neglīti un nepatīkami plankumi.

Kādi ir cēloņi?

 1. Saules gaisma un vecums: pigmentu plankumu galvenie cēloņi, “solar lentigos” jeb “lentigos senilis”.
 • UV starojums šķērso ādas virskārtu (epidermu) un stimulē ādas šūnu (melanocītu) pigmentāciju. Daži no šiem melanocītiem tiek neatgriezeniski bojāti un sāk pastāvīgi izdalīt milzīgu daudzumu melanīna.
  • Tāpēc cilvēkiem, kuri strādā zem klajas debess (jūrniekiem, celtniekiem …), šādi plankumi veidojas ātrāk nekā citiem cilvēkiem.

Pārāk ilgstoša uzturēšanās saulē (pārāk ilga uzturēšanās saulē) ar laiku veicina pārmērīga melanīna daudzuma ražošanu, kā rezultātā veidojas plankumi jeb “lentigo” (apaļi un plakani plankumiņi).

 • Tāpat hiperpigmentācijas risks palielinās, šūnām novecojot, un parasti parādās vietās, kuras ir visbiežāk atkailinātas un pakļautas saules iedarbībai (uz sejas, kakla, rokām …).
  •  Lentigo novērojami vairāk nekā 90% kaukāziešu rases cilvēku, kuri vecāki par 50 gadiem. Tas skar visu veidu ādu.
 1. Hormonālas izmaiņas grūtniecības laikā vai lietojot pretapaugļošanās līdzekļus.
 • Brunetēm (tumšādainām) hormonālās izmaiņas var izraisīt brūnas maskas, pazīstamas kā “melazma” jeb “grūtniecības maska”, veidošanos uz sejas. Šie plankumi atrodas sejas augšdaļā, gar galvas matainās daļas līniju un vasarā kļūst uzkrītošāki.  Krāsa ir mainīga un atkarīga no reakcijas uz ultravioleto staru kairinājumu.
  • Šī izplatītā pigmentācija parādās pēkšņi, bet izplēn vai pilnībā izzūd pēc tam, kad atjaunojas normāls hormonālais līmenis (pēc bērna piedzimšanas, piemēram). Tomēr pigmentācijas atliekas var saglabāties vairākus mēnešus vai pat gaduss.
  NB.  Daži “grūtniecības maksas” gadījumi novēroti arī bez grūtniecības vai kontracepcijas tablešu lietošanas.
 1. Fototoksiskas vielas.

Saules gaismā dažu augu esences, smaržvielas vai noteiktu medikamentu lietošana var izraisīt brūnu plankumu parādīšanos, kuru cēlonis ir fotosensibilizācijas reakcija (fototoksiskums).
Turklāt uz bojātas vai rētainas ādas (komplikācijas pēc apdegumiem, saules apdegumiem, rētas no iekaisuma izsitumiem, jo īpaši pinnēm) arī var veidoties pigmentu plankumi.

Kā izvairīties no pigmentācijas problēmām?

 1. Attiecībā uz sauli
  • Aizsargājieties no saules, lai novērstu pigmentētu plankumu veidošanos vai to saasināšanos. Izvairieties no saules, kad tās stari ir viskaitīgākie, t.i., no pulksten 10 rītā līdz pulksten 3 pēcpusdienā.
  • Rūpīgi izvēlieties savu aizsarglīdzekli pret sauli: Tā saules aiazsargfaktoram (SPF) jābūt vismaz 20 (vai 30, ja Jums ir gaiša āda).
  • Lietojiet uztura bagātinātājus iekšķīgi – kapsulas, tabletes – lai labāk sagatavotu savu ādu saules iedarbībai.
  • Nepieļaujiet mazuļu nokļūšanu tiešā saules staru iedarbībā. Sargājiet bērnus ar apģērba un īpaša saules aizsargkrēma palīdzību: 80% ādas bojājumu rodas vēl pirms 18 gadu vecuma sasniegšanu.
 2. Attiecībā uz novecošanu
  • Nodrošiniet sev labu apūdeņošanu, regulāri dzerot ūdeni (1.5 litrus ūdens dienā).
  • Vienmēr uzklājiet mitrinātāju uz tām vietām, kuras ir atkailinātas saulē.
 3. Attiecībā uz kosmētikas līdzekļiem
  • Lietojiet savai ādai piemērotus attīrīšanas un ādas kopšanas līdzekļus.
  • Lai palīdzētu Jums mazināt šos neglītos pigmenta plankumus un izlīdzinātu Jūsu ādas krāsu, lietojiet Jūsu ādas jutīgumam atbilstošus un piemērotus ādas kopšanas līdzekļus, kas novērš pigmentāciju.  Lietojiet aktīvu, balinošu ādas kopšanas līdzekli.
 4. Attiecībā uz dzīvesveidu
  • Izvēlieties sabalansētu uzturu, dažādojiet to un izvairieties no pārmērībām.
  • Nesmēķējiet.
  • Ievērojiet savu bioloģisko ritmu (miega, ēšanas u.c. …).

Mary Cohr iesaka efektīvu produktu līniju ādas toņa izlīdzināšanai SWHITE. Mary Cohr – īstā izvēle, ja vēlies acīmredzamu rezultātu!

 Informācijas avots: http://www.bioderma.com/lv


 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s